Hipoteza symulacji lub teoria symulacji to teoria, że cała rzeczywistość, w tym Ziemia i reszta Wszechświata, może być w rzeczywistości sztuczną symulacją, taką jak symulacja komputerowa. Niektóre wersje opierają się na opracowaniu symulowanej rzeczywistości, proponowanej technologii, która byłaby w stanie przekonać mieszkańców, że symulacja była „prawdziwa”. Hipoteza symulacji jest bardzo podobna do różnych innych sceptycznych scenariuszy z całej historii filozofii. Hipotezę spopularyzował w jej obecnej formie Nick Sostrom. Uważa się, że sugestia, że taka hipoteza jest kompatybilna ze wszystkimi naszymi doświadczeniami percepcyjnymi, ma istotne konsekwencje epistemologiczne w postaci filozoficznego sceptycyzmu. Matematyka pokazuje, że prawdopodobieństwo że jesteśmy simami jest większe niż to że nimi nie jesteśmy. Jest to hipoteza nieklsywikowalna.

Znany przedsiębiorca oraz założyciel takich firm jak Tesla Motors, PayPal czy SpaceX – Elon Musk. stwierdził, że świat, w którym żyjemy najprawdopodobniej jest tylko symulacją i dodał:

„40 lat temu mieliśmy grę Pong, dwa prostokąty i kropkę. Takie kiedyś były gry. Teraz, 40 lat później, mamy fotorealistyczne, trójwymiarowe symulacje, w które grają miliony ludzi jednocześnie i stają się one lepsze każdego roku. Niebawem będzie to wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość. Jeżeli przyjmiemy, że jakiekolwiek tempo rozwoju utrzyma się, to gry staną się niemożliwe do odróżnienia od prawdziwej rzeczywistości”.

Według Muska, prawdopodobieństwo tego że żyjemy w prawdziwej rzeczywistości wynosi zaledwie jeden do wielu miliardów. Zwolennicy teorii mówiącej o symulowanym wszechświecie uważają, że ludzkość dzięki dzisiejszej technologii sama tworzy nowe symulacje, a świat w którym istniejemy powstał na tej samej zasadzie i został zbudowany przez inną, zaawansowaną technologicznie cywilizację.