Co to jest lot międzygwiezdny?

Lot międzygwiezdny albo międzygwiazdowy – lot statku kosmicznego w przestrzeni międzygwiazdowej, zwłaszcza z układu słonecznego (z Ziemi) w okolice innych gwiazd niż słońce. Warunkiem koniecznym do jego zrealizowania z Ziemi jest nadanie pojazdowi kosmicznemu trzeciej prędkości kosmicznej (przy starcie z Ziemi jest to minimum 16,7 km/s) i skierowanie go na trajektorię ucieczkową z Układu Słonecznego.

Co to jest prędkość kosmiczna?

Prędkość kosmiczna – prędkość początkowa, jaką trzeba nadać dowolnemu obiektowi, by dzięki energii kinetycznej pokonał on grawitację wybranego ciała niebieskiego. Obliczenia wykonuje się przy założeniu, że nie ma innych ciał niebieskich i pominięciu sił oporu.

Co to jest 3 prędkość kosmiczna?

Trzecia prędkość kosmiczna – to prędkość początkowa potrzebna do opuszczenia Układu Słonecznego. Prędkość ta przy powierzchni Ziemi wynosi około 42 km/s, lecz wobec jej ruchu obiegowego wokół Słońca wystarczy przy starcie z jej powierzchni w kierunku zgodnym z tym ruchem nadać obiektowi dodatkową prędkość 16,7 km/s względem poruszającej się Ziemi, by opuścił on Układ Słoneczny.

Pojazdy kosmiczne odbywające lot międzygwiezdny:

Co to jest sonda kosmiczna?

Sonda kosmiczna – bezzałogowy, prawie zawsze zautomatyzowany statek kosmiczny przeznaczony do prowadzenia badań naukowych w przestrzeni pozaziemskiej. Sondy kosmiczne wynoszone są przez rakiety nośne lub na pokładzie wahadłowców. Wyposażone w aparaturę naukową (np. kamery, magnetometry, spektrometry, liczniki promieniowania),zbierają dane i dostarczają na Ziemię (obecnie prawie zawsze przesyłają je drogą radiową). Niektóre sondy kosmiczne powracają na naszą planetę z próbkami materii z innych ciał kosmicznych oraz z danymi zapisanymi na nośnikach informacji.

Budowa sondy kosmicznej:

Ciekawostki:

– Koszt wybudowania sondy to około 370 milionów dolarów.
– Niektóre sądy wysyłane są w bezpowrotne misje w celu zebrania informacji.

Jak wygląda komunikacja kosmiczna?

Uciążliwym problemem przy zastosowaniu sond kosmicznych w odległym kosmosie, jest opóźnienie komunikacji. Fale radiowe poruszają się z prędkością zbliżoną do światła. Wyłącznie roboty na Księżycu mogą być zdalnie sterowane z Ziemi (ok. jednej sekundy opóźnienia). Marsjańskie łaziki w najgorszym przypadku muszą czekać aż pół godziny na reakcję operatora (gdy obie planety nie są blisko siebie). Sondy wyposażane są jednak w coraz szybsze komputery z oprogramowaniem pozwalającym na coraz bardziej samodzielne podejmowanie decyzji i prowadzenie badań.

Płytka Pioneera

Płytka Pioneera – dwie metalowe płytki umieszczone na sondach kosmicznych Pioneer 10 i Pioneer 11. Są to aluminiowe plakietki pokryte cienką warstwą złota o wymiarach 15 x 23 cm (6 x 9 cali) z wygrawerowanymi informacjami dla ewentualnych znalazców. Plakietki stanowią przesłanie lub przekaz dla kosmicznych istot pozaziemskich. Jest to informacja w formie graficznego listu skierowana do obcych cywilizacji. Plakietki zostały zaprojektowane w roku 1971 przez Franka Drake’a wspólnie z Carlem Saganem z nadrukowanymi informacjami o naszej cywilizacji, a następnie zostały umieszczone na pokładzie sondy kosmicznej Pioneer 10 wystrzelonej 3 marca 1972 w kierunku Jowisza. Rysunek na płytce wykonała Linda Salzman Informacje powiązane z artykułem „Linda Salzman Sagan” w Wikidanych (była żona Carla Sagana). Drugi egzemplarz plakietki znalazł się na pokładzie sondy Pioneer 11 wyniesionej 5 kwietnia 1973 roku.

Prędkość w locie międzygwiezdnym:

Proxima Centauri jest gwiazda położona najbliżej układu słonecznego.Odległość do niej wynosi 4,22 lat świetlnych, czyli około 40 bilionów kilometrów.

Ze względu na odległości do najbliższych gwiazd, rzędu kilku do kilkunastu lat świetlnych, do odbycia użytecznego lotu międzygwiezdnego wskazane jest
użycie pojazdu kosmicznego zdolnego do osiągnięcia
prędkości zbliżonych do prędkości światła w próżni.

W historii dotychczasowej eksploracji przestrzeni kosmicznej największą prędkość w czasie swojej misji uzyskała sonda słoneczna Juno wystrzelona w 2011. Sonda dzięki sile grawitacji Jowisza, uzyskała prędkość 74 km/s (252 792 km/h). Pomimo tego, że prędkość ta może wydawać się znaczna, jest to zaledwie 0,024% prędkości światła w próżni.

Najważniejsze misje sond kosmicznych:

–  1962: Mariner 2 – badania Wenus i Neptuna (sondy na zawsze opuściły Układ Słoneczny)-  989: COBE – obserwacja promieniowania tła

–  1972: Pioneer 10, Pioneer 11 – badania Jowisza i Saturna, pierwsze sondy, które na zawsze opuściły Układ Słoneczny-  

1973: Łunochod 2 – badanie Księżyca

–  1976: Viking 1, Viking 2 – badanie Marsa, w tym także poszukiwanie życia na Marsie

–  1977: Voyager 1, Voyager 2 – badanie planet zewnętrznych i ich satelitów: Jowisza, Saturna, Urana,

–  1989: Galileo – Jowisz i jego księżyce

–  1990: Hubble Space Telescope – badania wszechświata

–  1997: Mars Pathfinder – badanie Marsa (lądownik z pojazdem)

–  2003: WMAP – badanie niejednorodności promieniowania tła

–  2004: Mars Exploration Rover – badanie powierzchni Marsa za pomocą dwóch robotów

–  2005: Cassini-Huygens – lądowanie na Tytanie i badania Saturna, jego pierścieni i satelitów

–  2006: New Horizons – zbadanie Plutona i jego księżyców, a następnie pasa Kuipera i opuszczenie na zawsze Układu Słonecznego

–  2009: Planck – pomiary kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła

–  2011: Mars Science Laboratory – badanie powierzchni Marsa przez łazik Curiosity

–  2014: Rosetta – badanie i obserwacja komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i osadzenie na jej powierzchni lądownika Philae