Na początek parę słów o samej galaktyce…

Samo słowo galaktyka pochodzi z języka greckiego i oznacza mleczną drogę. Galaktyki są ogromnymi skupiskami gwiazd, gazu międzygwiezdnego, pyłu, planet i ciemnej materii. Dzięki sile grawitacji utrzymują swój kształt, który może przyjmować najróżniejsze f ormy.

Najczęściej wyróżnia się galaktyki nieregularne, eliptyczne, soczewkowate i spiralne.

W jakiej galaktyce znajduje się nasz Układ słoneczny? Czym jest DrogaMleczna?

Galaktykę, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny nazywamy Drogą Mleczną lub po prostu Galaktyką. Jest to jedna z około 200 miliardów galaktyk. Droga mleczna t o ogromna spiralna Galaktyka, której jesteśmy częścią, to nasz międzygwiezdny dom. Słońce i jego planety leżą w jej spokojnej części. Dysk naszej Galaktyki ma średnicę ok. 120 000 i grubość ok. 2 –3 tys. lat świetlnych. Nasz Układ Słoneczny znajduje się nieco bliżej niż 30 000 lat świetlnych od centrum Galaktyki Nazwa „Droga Mleczna” wzięła się od charakterystycznej smugi światła widocznej na niebie podczas bardzo ciemnych nocy.

Grupa lokalnych galaktyk (Grupa Lokalna/Układ Lokalny)

Grupa kilkudziesięciu galaktyk, do której należy również nasza Galaktyka – Droga Mleczna. Grupa Lokalna rozciąga się na obszarze około 10 milionów lat świetlnych. Jest częścią supergromady Laniakea. Grupa Lokalna nie jest odizolowana w kosmosie, oddziałują na nią sąsiednie grupy galaktyk. W przypadkach skrajnych nie jest łatwo określić, czy da na galaktyka należy do Grupy Lokalnej. Co więcej, wiele z galaktyk karłowatych należących do tej grupy pozostaje zapewne nadal

nieodkrytych, ze względu na ich małą jasność, dlatego ciężko określić konkretną liczbę należących do Grupy Lokalnej galaktyk, lecz jest kilka “pewniaków” które należą do tej grupy. Lista tych galaktyk znajduje się pod linkiem. [LINK]

Wielki Atraktor, czym jest?

Wielki Atraktor to obszar zaburzenia grawitacyjnego we wszechświecie. Obszar ten przyciąga do siebie setki tysięcy galaktyk w tym Drogę Mleczną. Rejon ten jest oddalony od nas ok. 220 milionów lat świetlnych, a naukowcy nazywają go anomalią grawitacyjną. Uważa się, że Wielki Atraktor ma masę kwadrylionów słońc. Wielki Atraktor swym oddziaływaniem grawitacyjnym powoduje ruch galaktyk z Supergromady Lokalnej ku swemu centrum z prędkością rzędu 100-300 km/s. Wielki Atraktor to jedna z wielkoskalowych struktur we Wszechświecie.

Parę słów o sąsiednich galaktykach…

Najbliższe galaktyki w okolicy Drogi Mlecznej to Wielki Obłok Magellana znajdujący się w odległości około 160 tys. lat świetlnych i Mały Obłok Magellana położony w odległości około 200 tys. lat świetlnych. Są to galaktyki karłowate. Najbliższą galaktyką podobną do naszej jest Galaktyka Andromedy odległa od Drogi Mlecznej o około 2,52 mln lat świetlnych

Wielki Obłok Magellana

Skoro istnieje ponad 200 miliardów galaktyk to, dlaczego jeszcze żadnej nie zwiedziliśmy? Czyli podróże międzygalaktyczne – czy to możliwe?

Podróże międzygalaktyczne byłyby możliwe dzięki przekroczeniu prędkości światła, naukowcy ciągle obmyślają plany jak tego dokonać. Lot międzygalaktyczny nawet do najbliższej galaktyki – Wielkiego Obłoku Magellana z prędkością rzędu kilku czy kilkunastu procent prędkości światła w próżni trwałby setki tysięcy albo miliony lat, natomiast do Galaktyki Andromedy – setki milionów lat. Nawet lot z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni zająłby co najmniej tyle, ile wynosi odległość do obiektów docelowych.
Warunkiem niezbędnym do zrealizowania lotu międzygalaktycznego z Ziemi jest nadanie pojazdowi kosmicznemu czwartej prędkości kosmicznej (przy starcie z Ziemi jest to co najmniej 130 km/s) i skierowanie go na trajektorię ucieczkową z Drogi Mlecznej. W dotychczasowej historii eksploracji przestrzeni kosmicznej żaden pojazd kosmiczny wysłany z Ziemi nie osiągnął czwartej prędkości kosmicznej. tego względu zagadnienie lotu międzygalaktycznego na obecnym etapie rozwoju techniki lotów kosmicznych pozostaje w sferze rozważań teoretycznych i pozostaje niemożliwe na tą chwilę.