Paradoks Fermiego polega na pokazaniu wyraźnej sprzeczności między brakiem obserwowalnych śladów istnienia, a wysokim prawdopodobieństwem życia poza ziemskiego.

Enrico Fermi to włoski filozof, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tą sprzeczność zadał on fundamentalne pytanie „Gdzie Oni są?” Fermi zastanawiał się, dlaczego, jeżeli drodze mlecznej powinno istnieć wiele cywilizacji pozaziemskich, które są bardzo zaawansowane to, dlaczego dotąd nie znaleźliśmy żadnych śladów po nich np. statków kosmicznych, sond, transmisji radiowych.

Naukowcy od lat starają się odpowiedzieć na pytanie, gdzie są kosmici?… przy czym rozwiązać paradoks Fermiego.

Przykładowo biorąc pod uwagę, że żyjemy w małym układzie planetarnym w porównaniu do reszty wszechświata to praktycznie powinniśmy być odwiedzani przez cywilizację poza ziemskie czy chociażby ich przedstawicieli.

Naukowiec był zdania, że każda cywilizacja z rozwiniętym zapędem kolonizacyjnym oraz technologią choć trochę rozwiniętą powinna skolonizować całą Galaktykę w bardzo szybkim czasie.

Dlaczego kosmici się z nami nie kontaktują? Dlaczego nie widzimy śladów ich istnienia?

GLOBALNE KATASTROFY

Jednym z punktów zakładających brak kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi była naturalna sterylizacja po poprzez katastrofy naturalne meteoryty zlodowacenia problemy z gwiazdami co mogło sprawić zlikwidowanie całej cywilizacji lub zniszczenie jej w taki sposób ze założenie wszystkiego na nowo uniemożliwiło by komunikowanie się z nami czy okazanie nam jakiegokolwiek znaku życia.

HIPOTEZA RZADKIEJ ZIEMI

Następny z argumentów głosi, że to Ziemia i my jesteśmy wyjątkowi, ponieważ warunki panujące na ziemi są wyjątkowe co do skali całego kosmosu. Lecz możemy podważyć ten pogląd, chociażby odkryciem Proxima b pokazuje nam, że warunki na Ziemi wcale nie są takie wyjątkowe krąży ona również wokół Eko sfery swojej gwiazdy co może sugerować, że jest tam woda w stanie ciekłym.

ŻLI OBCY

Naukowcy twierdzą też, że jednym z powodów braku kontaktu czy braku dowodów na istnienie innych istot jest powód ukazywany często w filmach. Istnieje rasa, której celem jest wyeliminowanie innych istot z takich powodów jak zagrożenie tej oto rasie w przyszłości, dlatego zabija ona już w zarodku. Pytanie tylko czy my też jej zagrażamy czy wręcz przeciwnie jesteśmy najmniej groźni.

SAMOZAGŁADA CYWILIZACJI

Jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy jest samozagłada możemy spojrzeć na ziemie i ludzkość sami tworzymy bronie, które mogą zniszczyć duży obszar ziemi wymordować połowę ludzkości a nawet całą naszą populacje, sami doprowadzamy też do wojen, więc czemu inne cywilizacje mogłyby nie postępować podobnie do naszej.

HIPOTEZA KOSMICZNEGO ZOO

Hipoteza kosmicznego zoo jeden z ciekawszych argumentów według tej właśnie hipotezy kosmici mieli by izolować nasz układ słoneczny od innego życia by nie pokazać nam, że jest ktoś jeszcze. Dlaczego? Powodem może być to, że jesteśmy bardzo agresywną rasą chcemy posiadać wszystko co się tylko da. Możliwe jest też to, że nie osiągaliśmy jeszcze wystarczającego poziomu technologicznego.

ZA DALEKO

Kolejnym ciekawym argumentem jest też to, że cywilizację poza ziemskie są położone w bardzo dużych odległościach od siebie i od nas przez co nie mamy możliwości komunikacji. Bo jeżeli dzielą nas miliony kilometrów świetlnych to przekazywanie wiadomości chociażby na poziomie prędkości światła zajęło by setki lat, nie było by możliwości na normalną konwersacje.

POTĘŻNI MY

Jeszcze jeden mały pomysł a co, jeżeli to my jesteśmy pierwszą na tyle rozwiniętą cywilizacją i dopiero my jesteśmy w stanie kolonizować inne planety i to my będziemy założycielami. Zastanówmy się nad tym, jeżeli rzeczywiście tak jest to dopiero my zapoczątkujemy rozwinięcie sie cywilizacji.

WIADOMOŚC ARECIBO
Za pomocą największego radioskopu Arecibo wyemitowano sygnał radiowy (16 listopad 1974r.)

“Wiadomość zawiera (od góry):

-Liczby od 1-10 w zapisie binarnym.
-Liczby atomowe dominujących pierwiastków na naszej planecie (węgiel, wodór, azot, tlen, fosfor)

 -Składniki kwasu DNA (dwie pary nukleotydów – A i T oraz C i G.

-Prosty schemat podwójnej spirali DNA.
-Średnie wymiary człowieka, postać człowieka oraz średnia liczba ludności.

 -Prosty schemat Układu Słonecznego.

-Schemat radioteleskopu w Arecibo.,,

Rozwiązanie paradoksu Fermiego

No tak znajdziemy przysłowiowych kosmitów i dowody na ich istnienie, wszystko się rozwiąże no tak prawda, dlatego od 1960 r. prowadzone są badania poszukiwawcze. Niestety z powodu mało rozwiniętej technologii nie jesteśmy w stanie podróżować międzygwiezdnie, a co dopiero międzygalaktycznie, dlatego zostaje nam jedynie obserwacja z Ziemi czy z orbity okołoziemskiej.

Co, jeżeli nigdy nie znajdziemy cywilizacji poza ziemskiej? No kochani odpowiedź jest prosta może tak po prostu nie istnieją i jak głosi jeden z argumentów to my jesteśmy cywilizacją, która wszystko zapoczątkuje.